Поводження з відходами виробництва
Інвентаризації відходів виробництва
Інвентаризація відходів проводиться згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 1.10.1999 р. № 2034 «Порядок ведення державного обліку та паспортизації відходів» («Про затвердження порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів») .
Проведення інвентаризації відходів – це необхідний захід внутрішнього аудиту, який відображає процес утворення відходів на кожному етапі виробництва, а також подальшого поводження з ними.
Порядок проведення інвентаризації відходів
1.Виїзд спеціаліста на підприємство;
2.Виявлення та ідентифікація відходів : визначення типу, складу та класу небезпеки відходів, технологічних можливостей утилізації, знешкодження.
3.Розрахунок кількості відходів, які утворилися за звітний період та визначення показника ПЗУВ.
4.Підготовка звіту з інвентаризації відходів.
5.Погодження інвентаризації відходів державними органами згідно чинного законодавства.
Погоджений звіт з інвентаризації відходів безстроковий, але в разі змін технології та обсягів виробництва, які впливають на кількість видів утворюваних відходів, їх обсяги, склад, потребує коригування.
Розробка технічних паспортів відходів виробництва.
Суб’єктам господарської діяльності, що утворюють відходи, необхідно розробити технічні паспорти відходів.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про відходи» № 187/98-ВР 5 березня 1998 року «паспортизації підлягають в обов’язковому порядку всі відходи, які утворилися на території України і на які поширюється дія цього закону».
Нормативні документи, що регулюють надання послуги:
1.Закон України «Про відходи» № 187/98-ВР 5 березня 1998 року (зі змінами).
2.Постанова Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку ведення державного обліку та паспортизації відходів № 2034 від 1 листопада 1999.
3.ДСТУ 2195-99 Охорона природи. Поводження з відходами. Технічний паспорт відходу. Склад, зміст, викладення і правила внесення змін (ГОСТ 17.9.0.2-99)
Порядок розроблення технічного паспорту відходу:
1.Заповнення відомостей: про місце утворення відходів; про процес, в якому утворюються відходи;
2.Визначення первинних даних про відхід; характеристик відходу; про наявні та можливі технології переробки, зберігання, транспортування, утилізації або видалення відходу.
3.Визначення вимог до складу показників відходу.
4.Підготовка та подання для погодження технічного паспорту відходу територіальним підрозділом Міндовкілля.
Погоджені технічні паспорти відходів безстрокові, але в разі змін технології та обсягів виробництва, які впливають на кількість видів утворюваних відходів, їх обсяги, склад, потребують коригування.
Розробка реєстрових карт: об’єкту утворення відходів (ОУВ), об’єкту обробки та утилізації відходів (ООУВ).
На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 31 серпня 1998 р. N 1360 «Про затвердження Порядку ведення реєстру об’єктів утворення, обробки і утилізації відходів» на об’єктах утворення, обробки та утилізації відходів необхідна наявність відповідних реєстрових карт.
Реєстрова карта складається за матеріалами інвентаризації ОУВ чи ООУВ на підставі всього комплексу наявної інформації, включаючи матеріали виробничої паспортизації відходів, дані прибутково-видаткових документів, дані спеціальних робіт, відомості спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами.
Нормативні документи, що регулюють надання послуги:
Власники ОУВ та ООУВ щорічно надають дані про зміни в діяльності своїх об’єктів для внесення відповідних змін в реєстр та реєстрові карти.
Розрахунок показника загального утворення відходів. Заповнення декларації та реєстрація у відповідних державних органах України.
Згідно вимог ст. 17 Закону України “Про відходи”, суб’єкти господарювання, діяльність яких призводить виключно до утворення відходів, для яких показник загального утворення відходів (Пзув) складає від 50 до 1000 умовних одиниць, зобов’язані щороку подавати декларацію про відходи.
Критерієм, за яким визначається необхідність подання декларації про відходи, є показник загального утворення відходів.
Нормативні документи, що регулюють надання послуги:
- Закон України «Про відходи» № 187/98-ВР 5 березня 1998 року(зі змінами).
- Постанова Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 556 «Деякі питання подання декларації про відходи».
Декларація подається заявником один раз на рік до 20 лютого року, що настає за звітним, в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг шляхом заповнення форми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 2022 р. № 556 «Деякі питання подання декларації про відходи». Також, декларацію про відходи можна подати онлайн через онлайн платформу ЕкоСистема.
- Паспорти місць видалення відходів (МВВ)
Паспорти МВВ необхідні підприємствам, які на своїй території довгостроково (понад 2 роки) зберігають відходи.
Обов’язковість складання паспортів місць видалення відходів передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 1998 р. № 1216 «Про затвердження Порядку ведення реєстру місць видалення відходів».
Паспорт складається за матеріалами інвентаризації МВВ на підставі всього комплексу наявної інформації, включаючи вихідні дані проектів, матеріали виробничої паспортизації відходів (що утворювалися і видалялися), дані карток і відомостей прибутково-видаткових документів, дані моніторингу та спеціальних робіт, відомості спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами.
Нормативні документи, що регулюють надання послуги:
1.Закон України «Про відходи» 05.03. 1998 р. №187/98-ВР (зі змінами).
2.Постанова Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 р. N 1216 ” Про затвердження Порядку ведення реєстру місць видалення відходів “
3.Наказ Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 14.01.1999р. № 12 «Про затвердження Інструкції про зміст і складання паспорта місць видалення відходів».